Żylaki odbytu w ciąży – i co dalej?

Ciąża to dla każdej matki nie tylko wspaniały czas na oczekiwane potomstwo ale również wiele dolegliwości jakie jej towarzyszą. Typowe zachcianki jak słodkie czy kwaśne to mały problem w porównaniu z takimi sprawami jak chociażby hemoroidy w ciąży.

Żylaki odbytu w ciąży to bardzo często spotykana dolegliwość, najczęściej spowodowane są wzrostem poziomu hormonów, rozrostem macicy a także dieta uboga w błonnik, która powoduje zaparcia.

Warto zastanowić się nad zmianą diety, która dostarczy układowi pokarmowemu odpowiednią ilość zbawiennego błonnika. Taka dieta na pewno nie jest kosztowna ponieważ opiera się ona na spożywaniu dużej ilości owoców, zwłaszcza suszonych a także warzyw strączkowych.

Należy również spożywać odpowiednią ilość płynów, czyli dziennie przynajmniej 2 litry, czyli woda mineralna, a także naturalne soki, kompoty domowej roboty, zielona oraz owocowa herbata. O odpowiedniej higienie też warto przynajmniej przypomnieć, chociaż każda współczesna i odpowiedzialna kobieta to na pewno wie. Ważny również jest ruch, a więc nie spędzamy całego dnia przed telewizorem czy komputerem a staramy się oczywiście w miarę możliwości ruszać się jak najwięcej czyli spacery, spokojna jazda rowerem, istnieje również wiele ćwiczeń dla kobiet w ciąży, tutaj macie link na YouTube

https://www.youtube.com/results?search_query=%C4%87wiczenia+dla+kobiet+w+ci%C4%85zy

Na szczęście hemoroidy w ciąży to zazwyczaj dolegliwość okresowa i po urodzeniu dziecka powinna po pewnym czasie ustąpić. Warto również zapytać się swojego lekarza prowadzącego ciąże, dla którego żylaki odbytu w ciąży to rzecz normalna, może on przepisać np żele, maści, czopki czy inne środki na hemoroidy dla kobiet w ciąży.

Recent Posts

Leave a Comment