Żylaki na nogach w młodym wieku?

Choroby żył należą grona chorób, których występowanie w społeczeństwie jest bardzo duże. Wynika to z wielu badań występowania żylaków. Naukowcy w swych badaniach przyjmują różne kryteria występowania. Jednym z nich jest płeć – i tak oto generalizując: częściej na żylaki chorują kobiety. Drugim często występującym kryterium jest wiek. No właśnie… jak wiek wpływa na zachorowalność? Co z przypadkami żylaków na nogach u osób w młodym wieku? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Badania statystyczne w tym temacie mówią, że niewielkie zmiany żylne dotyczą aż 25-50 procent populacji. Liczby te mówią same za siebie. Poważniejsza niewydolność żylna dotyczy 5-15 procent populacji osób dorosłych. Żylaki to najczęstsze schorzenie w kraju i na świecie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby żylakowej jest silnie skorelowane z wiekiem. Im bardziej zaawansowany wiek tym większe jej prawdopodobieństwo. Osoby w wieku 60 lat są sześciokrotnie bardziej narażeni na problemy z żylakami niż osoby 30 letnie. U dzieci żylaki występują bardzo rzadko.

Co z żylakami w młodym wieku?

Nie jest to temat jeszcze wyczerpująco i ostatecznie zbadany, ale winowajcą żylaków w młodym wieku są czynniki genetyczne. Młode osoby, które zastanawiają się skąd u nich na nogach wzięły się pogrubione żyły w formie wężowatych sznurów powinni poszukać pochodzenia owego zjawisku u siebie w rodzinie. W sytuacji gdy oboje rodziców mają problem z żylakami to prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dzieci wynosi aż 90 procent! W przypadku gdy problem dotyczy tylko jednego z rodziców możliwość ich wystąpienia spada do około 60 procent dla dziewczyn i około 25 punków procentowych dla chłopców.

Recent Posts

Leave a Comment