Warunki, które sprzyjają powstawaniu żylaków nóg

Sytuacji, które przyczyniają się do powstawania problemów związanych z żylakami nóg jest bardzo wiele, zaczynając od skłonności genetycznych a kończąc na noszeniu obcisłych ubrań. Takich przykładów jest znacznie więcej, prezentujemy je poniżej dlatego warto je przeanalizować i zastanowić się co można w swoim trybie życia zmienić.

Na pewne kwestie możemy mieć wpływ, zależy to tylko od naszej woli i chęci działania ale na niektóre niestety nie ma możliwości aby to zmienić. Do takich właśnie należy między innymi podłoże genetyczne. Żylaki możemy po prostu odziedziczyć, i to nie tylko po swojej mamie ale również wcześniejsze pokolenia, czyli babcia czy prababcia.

Do podobnych należy również nasza rasa, na żylaki cierpią tylko z rasy białej, natomiast murzyni nie mają wcale żylaków.

Płeć – również na nią nie mamy wpływu. Kobiety znacznie częściej mają tą przypadłość niż mężczyźni, szacuje się, że może to być sytuacja pięć razy częściej spotykana niż u mężczyzn.

Tych czynników na które nie mamy wpływu jest znacznie mniej od tych na które możemy mieć wpływ i to w stopniu znacznym. Wystarczy zmiana naszych przyzwyczajeń ale również konsekwentne kontynuowanie tego w czasie późniejszym.

Do takich sytuacji należy między innymi mało aktywny tryb życia, brak uprawiania jakiegokolwiek sportu. Sport to zdrowie, to hasło jest niezaprzeczalne. Samochód można zamienić na rower, można przespacerować sie na autobus czy tramwaj. Wiadomo, że dzisiejszy tryb pracy daje mało czasu ale warto zastanowić się nad siłownią czy basenem ponieważ nawet kilka godzin w tygodniu przeważa nad wielomiesięcznym leczeniem. A jeżeli Twoja praca wymaga siedzącego trybu życia to pamiętaj, aby co jakiś czas „przeprostować kości”. Staraj się nie zakładać nogi na nogę przez zbyt długi okres czasu, aby żyły nie uciskały się nawzajem. Lepiej, aby nogi były w pozycji luźnej.

Praca w pozycji stojącej też nie sprzyja zdrowiu nóg, dotyczy to w szczególności zawodów w której praca w pozycji stojącej jest wykonywana praktycznie przez cały czas, czyli np pracownik fabryki stojący całą zmianę na linii produkcyjnej ale też takie zawody jak fryzjer, kelnerka czy barman.

Niewłaściwy dobór odzieży dolnej, czyli noszenie skarpetek ze ścisłym ściągaczem czy obcisłe podkolanówki.

Brak ruchu, siedzący tryb, zła dieta może również powodować nadwagę i otyłość co skutkuje wieloma chorobami miedzy innymi choroby żył nóg.

Dobór niewłaściwego obuwia, niewygodne, źle dobrany rozmiar, ciasne lub na wysokim obcasie również sprzyja temu schorzeniu nóg.

Ciepło powoduje rozszerzenie żył. Nie należy brać gorących kąpieli, chodzić do sauny, latem zdrowe umiarkowane opalanie a zimą należy zmieniać kozaki w pracy na półbuty.

Zdrowe odżywianie! Dieta powinna być bogata w błonnik ponieważ jego brak powoduje problemy gastryczne takie jak zaparcia. Także duża ilość witaminy C, która sprzyja regeneracji komórek. Pamiętaj że witaminy nie da się przedawkować ponieważ nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Inne sytuacje to używki takie jak papierosy czy alkohol wysokoprocentowy, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, zaburzenia hormonalne czy przebyte ciąże.

Pamiętaj, że zniszczonych żył nie da się zregenerować czy naprawić dlatego warto wykazać się odrobiną dobrej woli i zadbać o siebie i swoje zdrowie.

Recent Posts

Leave a Comment