Stopnie zaawansowania żylaków odbytu

Hemoroidy (żylaki odbytu), w zależności od stopnia zaawansowania klasyfikujemy na cztery stopnie. To również przestroga dla tych, którzy chcą odkładać leczenie na później, ponieważ nie leczone żylaki odbytu mogą przechodzić z jednego etapu w kolejny a wtedy sytuacja może robić się coraz bardziej poważna.

Poniżej prezentujemy cztery stopnie choroby:

Stopień I:
Hemoroidy nie są widoczne i wyczuwalne na zewnątrz, zauważalne są jedynie powyżej linii grzebieniastej tylko w badaniu anoskopowym. W tym początkowym stadium mogą towarzyszyć pieczenie i świąd. Często właśnie te objawy są przez pacjentów lekceważone, a one właśnie mogą być objawami początkowymi żylaków odbytu. Najwięcej pacjentów udaje się do lekarza dopiero wtedy kiedy wraz ze stolcem pojawia się krew.

Stopień II:
Przy próbie parcie, guzki krwawnicze mogą wypadać poza granicę kresy grzebieniastej, ale zazwyczaj cofają się samoistnie. Krwawienie w tej okolicy może stać się bardziej intensywne. Takie wypadanie guzków może być nieprzyjemnym objawem choroby, ale jeśli podejmie się odpowiedniego leczenia to te symptomy można skutecznie załagodzić.

Stopień III:
Stopień III różni się od poprzedniego tym, że guzki nie cofają się, ale pozostają na zewnątrz odbytu. Jedynym sposobem na odprowadzenie guzków krwawniczych do odbytnicy jest możliwe za pomocą palca. Również dolegliwości stają się bardziej nieprzyjemne, wraz z krwawieniem z odbytu towarzyszy silny ból, świąd i pieczenie. W tym etapie również są duże problemy z siedzeniem, ponieważ w tej pozycji odczuwalne są właśnie nieprzyjemne dolegliwości w środkowo – tylnej części ciała. Niestety dopiero wtedy większość ludzi decyduje się na interwencje lekarza, ale wtedy zazwyczaj kończy się to na stole operacyjnym.

Stopień IV:
Jest to ostatni oraz najbardziej zaawansowany etap choroby hemoroidalnej. W tym najgorszym stopniu hemoroidy wypadają poza odbyt i nie ma możliwości aby je odprowadzić na swoje miejsce. Występują wtedy silne objawy: świąd, krwawienie, nietrzymanie stolca oraz bardzo silny ból który jest nie do zniesienia, wtedy choremu podawane są leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Wtedy również są oni kierowani na salę operacyjną, która może skończyć się usunięciem żylaków. Niestety nawet to nie gwarantuje zdrowia w przyszłości.

Często zapominamy, że zdrowie mamy tylko jedno. Dlatego jeżeli masz niepokojące objawy i podejrzewasz żylaki odbytu to nie odkładaj tego na później i zgłoś się do lekarza specjalisty.

Recent Posts

Leave a Comment