Kilka ważnych faktów na temat pajączków oraz żylaków nóg

Gdy przychodzi słoneczne, gorące lato wiele z Pań z pewnością odczuwa presję, aby mieć perfekcyjne nogi. W końcu trzeba jakoś (czyt. dobrze) wyglądać w szortach i spódnicach. Oprócz niedokładnego golenia, przeszkodą mogą być brzydkie pajączki na nogach lub nawet żylaki. Poniżej przedstawiamy kilka faktów na ich temat, które warto znać.

1. Krzyżowanie nóg nie powoduje żylaków na nogach. Noszenie szpilek również ich nie powoduje. Są to jedynie utrwalone w społeczeństwie mity. W głównej mierze żylakom sprzyja zbyt długie siedzenie lub stanie. Do głównych przyczyn należą również: nadwaga, palenie, brak aktywności fizycznej, hormonalna antykoncepcja.

2. Żylaki to nie tylko kwestia estetyki. Prawdopodobnie najczęściej występującą pomyłką w stosunku do omawianego schorzenia jest jego lekceważenie. Zignorowanie żylaków prowadzi do ogólnego zmęczenia nóg, ich obrzęk oraz poczucie dyskomfortu. Długoterminowe konsekwencje ignorowania żylaków może doprowadzić do zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, do powstawania skrzepów krwi, słabego krążenia oraz obrzęku nóg.

3. Ogromne znaczenia ma genetyka. Nie śpiesz się jednak z obwianiem jednego lub drugiego ze swoich rodziców. Skłonności do żylaków można odziedziczyć z obu stron. Takie skłonności mogą nawet występować co drugie pokolenie, zatem Twoi rodzice mogą być wolni od żylaków, w przeciwieństwie do Ciebie.

4. Żylaki i pajączki na nogach to nie to samo. Pajączki to małe, cienkie, niebieskie naczynia krwionośne, które mogą być widoczne pod skórą. Zwykle są nieszkodliwe. Często są wynikiem złego krążenia i mogą być zwiastunem żylaków. Żylaki natomiast są „wyciągniętymi”, pogrubiałymi żyłami, które wyraźnie odznaczają się na powierzchni nogi.

5. Mężczyźni również chorują na żylaki. Według statystyk lekarzy około 70-80% pacjentów leczonych na żylaki stanowią kobiety. Pozostałe osoby to oczywiście mężczyźni, choć takie dane mogą wynikać również z tego faktu, iż płeć brzydka jest mniej skłonna do podjęcia leczenia żylaków u lekarza.

6. Ciąża sprzyja powstawaniu żylaków. Eksperci twierdzą, iż ciąża powoduje zwiększone ciśnienia na żyłę główną dolną, która jest odpowiedzialna za uchodzenie krwi do dolnej części ciała. W pewnych pozycjach ciała ciężarnej kobiety, płód faktycznie może przyblokować przepływ krwi. Poza tym, w trakcie ciąży intensywniejsza jest produkcja hormonów stymulujących żyły, zwiększając ich skłonności do poszerzenia. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków i pajączków na nogach.

7. Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zdrowe żyły i prawidłowe krążenie. Lekarze podkreślają im bardziej aktywny fizycznie jesteś i im bardziej zdrowy tryb życia prowadzisz tym lepiej dla Ciebie. Warto pamiętać o ćwiczeniach wspomagających krążenie. Nie jest to jakaś tajemna wiedza, wystarczy zapisać się na basen, a do mieszkania, zamiast windy wchodzić po schodach. Krążenie wspomaga także zwykły… spacer.

Recent Posts

Leave a Comment