Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Zastanawiasz się, co przyczynia się do powstawania hemoroidów? Okazuje się, że głównym winowajcą jesteś Ty sam. Żylaki odbytu powstają w wyniku działania wielu czynników, na które mamy całkowity wpływ. Chodzi tu głównie o to, jaki tryb życia prowadzimy.

Siedzący tryb życia może w znacznej mierze przyczyniać się do powstawania choroby hemoroidalnej. Niestety temu trudno zapobiec w sposób całkowity, bo nie da się przecież pracować w biurze stojąc czy spacerować dookoła naszego biurka i to jeszcze przec minimum osiem godzin dziennie, nie licząc tego że często robimy jeszcze nadgodziny. Ale jak siedzenie może wpływać na nasze zdrowie? Otóż dla ludzi pozycja siedząca jest nienaturalna, w pozycji siedzącej naciskamy na żyły odbytu, a to już są dobre warunki dla hemoroidów. Wiadomą sprawą jest to, że w pracy ciężko zadbać o ruch ale można co pół godziny wstać chociaż na chwile od biurka a co kilka godzin przespacerować się, ale ruch może też być przed lub po pracy. I nie jest to wcale drogi koszt bo przeciez jeżeli nie stać Cię na siłownie czy na basen, to na pewno Cie stać na poranne czy wieczorne spacery a gdy złapiesz odpowiednią kondycje to również biegi na coraz dłuższy dystans bedą jak najbardziej wskazane dla Twojego ciała.

Żeby mieć siły do treningu warto również zadbać o odpowiednią dietę. Ona również ma znaczący wpływ jeżeli chodzi o przyczyny powstawania żylaków odbytu. Nieprawidłowe odżywianie to przede wszystkim takie, które jest dla nas niezdrowe, to takie które jest ubogie w witaminy, minerały oraz składniki odżywcze. Dieta bardzo uboga w błonnik, który jest niezbędny aby nasz układ pokarmowy funkcjonował prawidłowo. Jego brak może powodować w naszym organizmie wiele komplikacji takie problemy z oddawaniem stolca czyli zaparcia. A wtedy duża masa kałowa zbiera się a następnie wywiera silny nacisk na żyły odbytu. Tak więc zaparcia mogą być początkiem powstania choroby hemoroidalnej. Aby niedopuścić do takiej sytuacji należy zmienić nawyki żywieniowe. Zrezygnować z fast foodow, jeść pełnowartościowe posiłki oraz dużo owoców i warzyw. Należy unikać napojów gazowanych a pić dużo wody niegazowanej, a także zadbać o codzienne ćwiczenia które również poprawiają perystaltykę jelit. Jeżeli tylko poczujesz parcie to idź do toalety aby się wypróżnić, wiadomo że nie zawsze jest taka możliwość ale powstrzymywanie może prowadzić do tzw. zaparć nawykowych.

Należy to również robić bez pośpiechu ponieważ to właśnie pośpiech podczas wizyty w toalecie jest kolejną przyczyną tej wstydliwej choroby. Kilkuminutowa przerwa w pracy, wiele spraw do załatwienia w ciągu dnia daje nam tylko chwile czasu na wc. Każdy chce tą sprawę załatwić jak najszybciej a wtedy wręcz zmuszamy się do wypróżnienia a to jest duży błąd ponieważ silne parcie powoduje napięcie żył co może w przyszłości skutkować żylakom odbytu.

Inne przyczyny hemoroidów to między innymi:

• podnoszenie ciężarów

• starzenie się

• za długie siedzenie na toalecie

• przewlekłe biegunki

• choroby wątroby

• nadwaga

• pikantne jedzenie

• ostatnie sześć miesięcy ciąży oraz sam poród

• przewlekły kaszel, kichanie

• nadmierny śmiech

Poprawienie trybu życia nie tylko zminimalizuje ryzyko powstania hemoroidów, ale również wpłynie na Twoje dobre samopoczucie dlatego warto przeanalizować powyższe informacje i zastanowić się co można w swoim życiu zmienić.

Recent Posts

Leave a Comment