Jak rozpoznać czy to są już żylaki?

Żylaki nóg może mieć każdy, ale to kobiety są na nie narażone najbardziej. Jeżeli zauważyłaś u siebie niepokojące zmiany na Twoich nogach to prawdopodobnie mogą być to żylaki nóg. Mogą, ale równie dobrze może być to inna choroba, dlatego trzeba sprawdzić jakie objawy pojawiają się na naszych nogach.

Najczęściej występującym objawem niedomagania układu żylnego, to pojawiające się na nogach tzw pajączki, czyli czerwone żyłki. Pojawiają się one pod kolanami oraz w okolicach kostek. Pajączki w tych okolicach świadczą o zaawansowanej chorobie układu żylnego i są oczywistym sygnałem aby udać się lekarza. Wiele kobiet niestety błędnie uważa to za defekt kosmetyczny, dlatego nie warto tego odkładać na kiedyś a jak najszybciej udać się na konsultacje do gabinetu lekarskiego.

Wczesnymi objawami żylaków nóg może być też taka sytuacja w której żyły są bardziej widoczne, wtedy kiedy sprawiają wrażenie, ze są tuż pod skórą, dotyczy to tych na wewnętrznej stronie ud oraz na łydkach.
Zdarzają Ci się takie sytuacje, że np w kościele nie możesz ustać w jednym miejscu? Lub gdy siedzisz to cały czas poruszasz nogami, albo drepczesz nogami w miejscu? Są to sytuacje dla wielu osób niepozorne ale mogą to być właśnie bardzo wczesne syndromy choroby żył nóg.

Kolejnym objawem może być uczucie ciężkich nóg, Twoje kostki po całym dniu pracy są opuchnięte. Nogi są męczone ponieważ ich układ krwionośny nie działa prawidłowo. Duży wpływ mogą mieć również hormony, dlatego objawy mogą się nasilać np. podczas miesiączki. Tak samo może się dziać po gorącej kąpieli.

Z upływem czasu gdy żylaki się powiększają, to towarzyszom im skurcze oraz bóle nóg, które nawet po nocnym śnie nie znikają. Im dłużej nie zwracamy uwagi na towarzyszący nam problem zaczynają pojawiać się zaburzenia tkankowe. Jak to wygląda? Otóż pojawiają się brązowe przebarwienia na skórze, a także wypryski żylakowe czy zapalenia tkanki podskórnej.

Bardziej drastyczny etap to już zaawansowana choroba żylakowa. Jest to bolesne i również nieprzyjemny dla oka widok. Kiedy nad kostkami skóra twardnieje, to jest to tzw twardzina a wygląda bardzo podobnie do kory drzewa. Jeszcze bardziej nieprzyjemne jest owrzodzenie podudzi, czyli bardzo trudne do gojenia rany które tworzą się wzdłuż zmian żylnych.

Jak widać tej jak i innych chorób nie wolno bagatelizować, nie wolno po prostu przejść obok niej obojętnie. W sytuacji gdy masz podobne objawy to aby się wyzbyć następstw nieleczonej choroby żylaków nóg należy umówić się na konsultację lekarską w celu podjęcia odpowiedniej metody leczenia.

Recent Posts

Leave a Comment